Чи потрібно ставити УЗО на освітлення по ПУЕ

Про те чи потрібно встановлювати УЗО на освітлення часто виникають суперечки на тематичних форумах, і нам в редакцію надсилають супутні питання на дану тему. Тому, щоб не повторяться по кілька разів і дати максимально об'ємним відповідь, в даній статті ми розповіли про те, коли ставлять УЗО на світло, а коли цього робити не потрібно. Щоб було менше розбіжностей, матеріал підкріплений посиланнями на нормативну документацію.

Коли можна не встановлювати

При монтажі проводки одним з основних питань є кінцева вартість робіт і електроустановочних виробів. Часто з метою економії приходять до спрощення схеми розподільного щита і зменшення кількості модулів в ньому. При цьому велика частина людей не задаються питанням, чи треба встановлювати УЗО на світло, часто жертвуючи саме їм.

В обговореннях противники установки УЗО на освітлення прикриваються главою 7.1. ПУЕ, а саме п. 7.1.79, де сказано, що установка УЗО в лініях, які живлять стаціонарне обладнання і освітлення, як правило, не потрібно.

Про що нам говорить приписка «як правило»? Це означає, що в багатьох випадках можна не встановлювати диференціальні захисту на зазначені прилади, а також про те, що є випадки, в яких захист обов'язкове або вкрай бажана. Про них ми поговоримо нижче.

Що ми отримуємо якщо не ставити УЗО на світло?

Економія місця в електрощиті.
Менша вартість робіт і устаткування для монтажу щитка.
Менша ймовірність помилкових спрацьовувань при нештатних ситуаціях або виході з ладу світильника.

У таких випадках можна не встановлювати пристрій захисного відключення:

  • якщо світильники розташовані на такій висоті, що ні за яких нормальних ситуаціях ви не зможете торкнутися їх струмопровідних частин (наприклад, металевого корпусу);
  • якщо ви встановите вимикач в розрив фазного проводу;
  • завжди будете відключати вимикач при заміні лампочки, протирання або ремонті світильника.

У цих випадках небезпека ураження електричним струмом в разі витоку струму на корпус світильника мінімальна.

У яких випадках потрібно встановлювати

Вимоги до висвітлення викладені в главі 6.1 ПУЕ, а про необхідність установки диференціальних захистів сказано в п 6.1.14, 6.1.16, 6.4.18, 6.1.49. Також є рекомендація в ГОСТ Р 50571.7.714-2014 п. 714.411.3.3.

Там сказано, що УЗО на освітлення житлових і громадських будівель встановлюють:

  • У приміщеннях з підвищеною вологістю і пожежонебезпечних в якості захисту від ураження струмом потрібно використовувати знижену напругу до 50В для живлення стаціонарного освітлення.
  • При харчуванні джерел світла в вищевказаних приміщеннях від 220В, обов'язково потрібно встановити УЗО або розділовий трансформатор.
  • Обов'язково встановлюється на світильники, нижня точка яких розташована на висоті нижче 2-2.5 метрів. Це ті світильники, які ви можете випадково зачепити з підлоги. До відома, при висоті стель в хрущовках в 2.5-2.7 метра, майже будь-яка люстра буде розташована нижче.
  • Необхідно встановлювати в ланцюги харчування підсвічування і освітлення рекламних щитів і вивісок.
  • Архітектурного підсвічування.
  • Для зовнішнього освітлення.
  • Освітлення громадських місць на вулиці (телефонних будок, автобусних зупинок, покажчиків маршруту тощо).
  • Якщо ви робите ремонт будинку, то знайте, обов'язково потрібно встановити УЗО на групи освітлення у ванній, в санвузлі, в лазні чи сауні і інших місцях з підвищеною вологістю, на кшталт підвалу.

Яке УЗО вибрати

Вибираючи пристрій захисного відключення на лінію освітлення, часто задаються питанням, який тип обрати: A або AC. Тип А реагує на змінні і пульсуючі струми витоку, а тип АС - тільки на змінні. Тоді захист з якими параметрами потрібно поставити на світло, щоб робота була надійною?

У розділі 7.1. ПУЕ п. 7.1.78 сказано, що в будівлях можуть застосовуватися обидва типи, а далі перераховані джерела пульсуючого струму, серед яких є «регульовані джерела світла».

Тому надійніше буде, якщо ви встановите на світло УЗО типу А. Його номінальний струм повинен бути рівним або більше ніж номінальний струм автоматичного вимикача, який захищає цей ланцюг. Струм спрацьовування відповідно до рекомендацій ПУЕ, повинен бути не більше 30 мА.
 
При установці захисного апарату на вуличне освітлення або рекламну ілюмінацію його струм спрацьовування повинен бути в 3 рази більше струму витоку лінії. Тому розраховуйте струм витоку лінії, згідно з ПУЕ п. 7.1.83 (10 мкА або 0,1 мА на кожен метр довжини фазного провідника).

Про те, який номінальний струм вибрати, ви можете прочитати зі статті, на яку ми послалися нижче.

Висновок

При проектуванні схем електрощитів потрібно завчасно прийняти рішення про те, які ланцюга і якими засобами будуть захищатися. На підставі цього рішення потрібно вибрати електрощит, в який влізе більшу кількість модулів, ніж ви розрахували. В цьому випадку не доведеться жертвувати безпекою на догоду економії.

Ми вважаємо, що УЗО на світло потрібно ставити, оскільки витік струму на корпус світильника може відбутися не тільки в разі пошкодження ізоляції його проводів, але також воно може врятувати вам життя,

якщо вас вдарить струмом при випадковому торканні контактів патрона. Така ймовірність особливо підвищується, коли різьбові патрони (типу Е27, Е14) підключаються невірно, і фазу підключають ні до центрального, а до бічного контакту. У разі такого випадкового торкання або пошкодження ізоляції проводів світильника УЗО вибиває, як тільки відбувається витік.

Ставити чи ні УЗО на освітлення - вирішувати звичайно ж вам, але пам'ятайте про вимоги нормативних документів. Якщо у вас виникли питання стосовно наданої інформації, або ви хочете висловити власну думку - пишіть в коментарях, наша редакція готовий до обговорення!

Додати коментар


Захисний код
Оновити